Twoje dziecko w bajce

Wyobrażasz sobie minę Twojego dziecka gdy powoli dochodzi do wniosku, że bajka którą mu włączyłaś jest o nim samym? Zaręczam, że ten widok jest niepowtarzalny.
Żyjemy w coraz szybszych czasach. Coraz więcej czasu przeznaczamy na zarabianie pieniędzy, kosztem czasu który przeznaczaliśmy do tej pory dla najbliższych. Wracamy do domu, witamy się z dzieckiem, po czym włączamy telewizor a nasza pociecha ogląda bajki co do jakości których mamy często zastrzeżenia. Nasze pociechy zasypiają grając w gry elektroniczne, które z rozwojem ich wyobraźni mają mało wspólnego.

Jakość bajek dla dzieci

Niestety, nie trzeba nawet śledzić najnowszych badań centrów opiniodawczych, żeby stwierdzić, że z roku na rok bajki i zabawki dla dzieci niosą coraz mniej pozytywnych rzeczy dla rozwoju naszych szkrabów. Twórcy bajek są nastawieni na masową sprzedaż i rzadko kiedy wysilają się na unikanie „schematów bajek”. Cały czas mowa o wróżkach, królewnach, krasnoludkach…może te postacie zmieniły się o tyle, że posiadają już telefony komórkowe i dostęp do Internetu, jednak pomysły autorów nie zaskakują oryginalnością.

Rola bajek w rozwoju dziecka

Dopiero teraz, po wielu latach i przemyśleniach zdaję sobie sprawę z tego jak wielką rolę w moim rozwoju odegrały bajki. Ja miałem to szczęście, że rodzice wymyślali mi bajki na dobranoc. Często wyczuwałem w swoim małym rozumku, że sami nie wiedzą jeszcze jakie będzie zakończenie, ale opowiadali, opowiadali… aż zasypiałem. Większość moich reakcji znam z opowieści moich rodziców…wierzcie mi Państwo, że bardzo wczuwałem się w wymyślane przez nich historie. Rodzice przyznają się teraz, że często stosowali w tych bajkach ciekawe zagrania. Mianowicie, przykładowo, gdy nie chciałem jeść zupy pomidorowej od razu w ich bajce pojawiał się bohater który źle wychodził na tym, że unikał pomidorów. Dziękuje im teraz i jednocześnie podziwiam ich za to, że w tak interesujący sposób podeszli do mojego wychowania.

Czytaj też  Jak dziecko zmienia świat?

autor: Robert Zboroch

Autor tekstu jest zawodowym bajkopisarzem. Zajmuje się tworzeniem i nagrywaniem bardzo oryginalnych słuchowisk dla konkretnie wskazanego dziecka. Oprócz tego, że dziecko staje się głównym bohaterem bajki, to jeszcze wsłuchując się w nią i przeżywając ją może oduczyć się złych nawyków oraz przyzwyczajeń.

Zobacz też