Dobrzy rodzice

Co zrobić, aby być dobrymi rodzicami? W jaki sposób wychowywać dziecko, aby wyrosło na porządnego człowieka? Te pytania nurtują większość z rodziców. Jest kilka reguł i zasad, których przyswojenie pomogą w dobrym wychowaniu dziecka.

Nagroda i pochwała

Udowodniono, że dziecko jest o wiele bardziej motywowane do dobrego zachowania poprzez pochwały i nagrody niż nagany i kary. Chwalenie spowoduje, iż nasza pociecha będzie miała pewność siebie i poczucie własnej wartości. Chwalić trzeba za konkretne zachowanie, np. samodzielne zawiązanie bucików, posprzątanie pokoiku. W ten sposób rodzice pokazują, że tak właśnie trzeba postępować. Dotyczy to zarówno zachowań społecznych, jak i zupełnie prostych umiejętności. Jeśli dziecko zrobi coś dobrze, należy go pochwalić. Potem za każdym razem będzie starał się wykonać czynność poprawnie, aby tylko zobaczyć zadowolenie i uśmiech na twarzach rodziców.

Konsekwencja

Rodzice powinni ściśle trzymać się obietnic, ustaleń i wypowiedzianych słów. Jeżeli w domu zostanie wprowadzona zasada, iż przed każdym posiłkiem trzeba umyć ręce, to rodzice muszą reagować zawsze, gdy dziecko zasiada do jedzenia z brudnymi rękami. Gdy ustalone jest, że maluch idzie spać zaraz po dobranocce, to rodzice nie powinni pozwalać siedzieć do późna wieczorem i czekać, aż dziecko “padnie” ze zmęczenia. Ważne jest, aby ustalonych reguł pilnowali nie tylko rodzice, ale wszyscy opiekujący się pociechą. Trzeba wytłumaczyć dziecku w prosty sposób, dlaczego została ustalone jakaś zasada – łatwiej będzie mu ją zaakceptować.

Rytuały

Jako rodzice powinniśmy zadbać, aby niektóre proste czynności były powtarzane przez nasze dzieci każdego dnia o ustalonej porze. Może to być spacer i posiłki o ustalonej godzinie, mycie zębów po przebudzeniu i przed snem, wieczorna kąpiel i czytanie bajki. Czynności wykonywane o podobnych porach pozwalają dziecku uporządkować dzień i dają poczucie bezpieczeństwa. W rodzinie, w której istnieją rytuały, dzieci są spokojniejsze i harmonijniej się rozwijają.

Czytaj też  Rodzicielski autorytet – Jak go zdobyć i utrzymać?

Granice

Dzieci wcale nie czują się dobrze, gdy mogą robić co tylko chcą. Wyznaczając granice i określając, co wolno, a czego nie, rodzice dają sygnał, że czują się za dziecko odpowiedzialni i czuwają nad jego bezpieczeństwem. Pilnując przestrzegania wyznaczonych granic rodzice wzmacniają swój autorytet, a dziecko czuje, że ktoś się nim opiekuje.

Wyjaśnienia

Nie wystarczy dziecku powiedzieć: Nie wkładaj palców do gniazdka elektrycznego. Rodzice powinni wyjaśnić, co mu grozi, jeśli zakazu nie posłucha. Zjawiska, które dorosłym wydają się oczywiste, dla dzieci są nieznane. Trzeba odpowiadać na pytania dzieci, tłumaczyć im, nawet wielokrotnie, opowiadać o zdarzeniach, które same nie mogą lub nie powinny doświadczyć.

Opanowanie i cierpliwość

Dobrzy rodzice powinni być cierpliwi nawet jeśli jest to trudne. Nie poganiajcie dziecka, gdy je czy ubiera się. Dziecko ma swoje tempo. Drodzy rodzice, nie krzyczcie i nie gniewajcie się, bądźcie wyrozumiali. Serdeczność i cierpliwość to bardzo dobry sposób na okazywanie malcowi miłości. Dzieci, które wychowują się w spokojnej atmosferze, szybciej się rozwijają i nabywają nowe umiejętności.

Samodzielność

Wraz z wiekiem dziecko powinno poczuć się odpowiedzialne za swoje zachowanie, rzeczy i ciało. Dobrze gdy rodzice nauczą go samodzielnego jedzenia, mycia zębów, układania zabawek. Umiejętność tych drobnych czynności dadzą dziecku wiele zadowolenia i satysfakcji oraz wzmocnią jego poczucie własnej wartości. Przydzielane zadania muszą być dostosowane do wieku dziecka, dobrzy rodzice nie wymagają zbyt wiele, ale też zbyt mało.

Wspólna zabawa

Wspólna zabawa z maluchami jest bardzo dla nich ważna. Dzieci przy zabawie z rodzicami mogą się wiele nauczyć i dowiedzieć. Rodzice powinni znaleźć czas na zabawę z dziećmi, może to być gra w piłkę, zabawa w sklep, czytanie – cokolwiek, aby dziecko wspólnie z rodzicem miło spędziło czas. Przy zabawie przytulajcie go, całujcie. To wzmocni relacje między Wami oraz “naładuje akumulatory dziecka na całe życie”.

Zobacz też