Rodzice i rodzicielstwo

Rodzicami nazywamy ludzi, którzy mają potomstwo, ale słowa tego używa się zwykle w odniesieniu tylko do tych, którzy wiele czasu poświęcają na opiekę nad swoimi dziećmi.
Więź pomiędzy rodzicami a dzieckiem rodzi się w okresie ciąży i trwa przez całe życie. Nie przestajemy być rodzicami dlatego, że dzieci dorastają. U ludzi więzy rodzicielskie są bardzo silne.
Kiedy dwie osoby przeciwnej płci stają się rodzicami, spada na nie wiele nowych zajęć i ogromna odpowiedzialność. Dla większości ludzi bycie członkiem rodziny uczy kochać innych i być kochanym.
Odpowiedzialność rodzicielska zaczyna się w chwili, gdy dwoje ludzi postanawia, że będzie mieć dziecko lub że je adoptuje. Ich życie zupełnie się zmienia wraz z przybyciem nowego, małego członka rodziny. Teraz wszystkie decyzje rodzinne muszą uwzględniać także dziecko.

Rodzicielstwo zaczyna się w chwili, gdy plemnik mężczyzny zapładnia jajo kobiety. Jest to początek życia nowego człowieka. Około 40 tygodni później, następuje poród i rodzi się dziecko. Przed rodzicami staje mnóstwo nowych zadań. Dziecko trzeba karmić, utrzymywać w cieple, przebierać, doglądać i oczywiście kochać. Jest ono całkowicie zależne od rodziców i wszystkie jego potrzeby muszą być zaspokajane przez matkę i ojca.
Wraz ze wzrostem dziecka obowiązków przybywa. Rodzice dziecka potrzebni są jako opiekunowie i pomocnicy, gdy uczy się ono bawić, raczkować, potem chodzić, mówić, a jeszcze później – zawierać przyjaźnie i uczyć się w szkole.
Także w późniejszym życiu dzieci odwołują się do doświadczenia rodziców w wielu sytuacjach życiowych, szukając w nich oparcia, rady lub potwierdzenia. Tak jest nawet wówczas, gdy same są już dorosłymi ludźmi. Rodzicielstwo bowiem nigdy się nie kończy.

Zobacz też

Czytaj też  Wyprawki dla naszych dzieci, czyli czy to jest naprawdę potrzebne