Miejsce do nauki dla dziecka

Zagospodarowanie pokoju ucznia ma wpływ nie tylko na to, czy chętnie będzie spędzać w nim czas. Mądre zaplanowanie przestrzeni przeznaczonej na naukę może mieć wpływ na zdrowie dziecka i uzyskiwane w szkole wyniki.
By stworzyć ergonomiczne miejsce nauki, trzeba pamiętać o kilku elementach. Najważniejszymi z nich są oświetlenie, układ przestrzenny i umiejscowienie obszaru roboczego.

Wydzielona strefa

Często ze względu na oszczędność miejsca, projektuje się pokój dziecka jako jedną, niepodzielną przestrzeń. Wyodrębnienie kącika poświęconego na naukę ma jednak duży wpływ na wyrobienie dobrych nawyków. Pamiętając powiedzenie „najpierw praca, potem przyjemność”, warto wykształcić w młodym uczniu umiejętność oddzielenia obowiązków od zabawy. Przestrzenne wyróżnienie „strefy nauki” pomoże w zbudowaniu skojarzeń z określonym działaniem i wyrobieniem rytmu dnia, w którym dziecko odda się rozrywkom dopiero po odrobieniu lekcji.
Stwarzając miejsce dostosowane do ergonomii odrabiania lekcji, czytania, pisania i wyszukiwania informacji, z uwzględnieniem odpowiedniej „infrastruktury” da nam pewność, że podczas tych czynności dziecko zachowa zdrową postawę i nie będzie męczyć oczu.

Lokalizacja

Najlepszym miejscem do ustawienia biurka jest obszar pod oknem. Dociera tam najwięcej światła, co ma wpływ nie tylko na oszczędność energii elektrycznej, ale również na samopoczucie i funkcjonowanie użytkowników. Ilość światła docierającego do pomieszczenia ma istotny wpływ na szkolne rezultaty. W doświadczeniu przeprowadzonym przez naukowców, w którym porównano wyniki sprawdzianu semestralnego dzieci uczących się w jaśniejszych i ciemniejszych klasach, użytkownicy jasnych klas uzyskiwali oceny punktowe wyższe o nawet 26% . Umiejscowienie biurka przy oknie ma również korzystny wpływ na narząd wzroku. Długotrwałe wpatrywanie się w jeden punkt – czy to przy czytaniu, czy korzystaniu z komputera, negatywnie oddziałuje na oczy. Spoglądanie co jakiś czas w dal, na zewnątrz, pozwala rozluźnić mięśnie gałek ocznych i zapobiega zmęczeniu narządu wzroku.

Czytaj też  Prawa dziecka

Oświetlenie

Dla utrzymania oczu w dobrym zdrowiu, kluczowe jest również odpowiednie sztuczne oświetlenie miejsca nauki. Przestrzeń robocza, na której piszemy, czytamy lub pracujemy na komputerze, powinna być odpowiednio oświetlona. Wskazane jest światło o natężeniu 500 lx. Istotna dla koncentracji jest również barwa światła. Najlepiej używać źródeł, które emitują światło jak najbardziej zbliżonego do tego, z jakim mamy do czynienia w bezchmurne południe. Dobrym rozwiązaniem są żarówki o temperaturze barwowej 4 000 K.
Dla ergonomii pracy istotne jest również odpowiednie umiejscowienie lampy. Nie powinna ona rzucać cienia na obszar roboczy. Osobom praworęcznym zaleca się umieszczenie oświetlenia z lewej strony, a leworęcznym – z prawej strony.

Biurko

Ważnym dla wygodnej nauki elementem jest biurko. Powinno mieć wymiary nie mniejsze niż 80 na 120 cm. Zmieszczą się na nim wówczas wszystkie używane w danym momencie przedmioty. By ułatwić dziecku utrzymanie sprzyjającemu koncentracji porządku, warto otoczyć blat szufladami, półkami i szafkami zapewniającymi szybki dostęp do książek i przyborów.
Jeśli uczeń dużo czasu spędza przy komputerze, górna krawędź monitora powinna znajdować się nieco poniżej linii wzroku. Zazwyczaj nie ma z tym kłopotu, gdy mamy do czynienia z monitorem komputera stacjonarnego. W wypadku, gdy dziecko korzysta z notebooka, konieczne może być wyposażenie biurka w podstawkę, która pozwoli umieścić laptop na odpowiednim poziomie. Zbyt niskie umiejscowienie ekranu zmusi użytkownika do ciągłego zginania pleców i w dłuższej perspektywie może spowodować skrzywienie i bóle kręgosłupa.

Krzesło

Dla zachowania prawidłowej postawy ciała przy biurku ważne jest odpowiednie krzesło. Powinno mieć wysokie oparcie, sięgające aż do odcinka szyjnego kręgosłupa, lekko wklęsłe w jego części lędźwiowej. Krzesło powinno mieć też regulację wysokości siedziska, umożliwiająca dostosowanie ułożenia ciała do wzrostu użytkownika. Odpowiednie dopasowane krzesło pozwoli zachować kąt prosty między tułowiem a udami oraz udami i dolną częścią nóg.

Czytaj też  Wyprawki dla naszych dzieci, czyli czy to jest naprawdę potrzebne

Zobacz też