Opiekunka, czy żłobek? Co wybrać?

Przed takim wyborem każdego dnia stoją rodzice, którzy z racji aktywności zawodowej nie mają jak podzielić między sobą opieki nad małym dzieckiem. Ratunkiem w tej sytuacji jest najczęściej wynajęcie opiekunki do dziecka lub oddanie pociechy do żłobka. Które rozwiązanie jest lepsze? Ciężko jednoznacznie stwierdzić gdyż oba mają swoje wady i zalety.

Opiekunka, czy żłobek?

Decydując się na opiekunkę mamy pewność, że dziecko cały czas przebywa w domu, jest pod stałym nadzorem (teoretycznie) i ma dobrą opiekę. Żłobek natomiast to nieco oszczędniejsze rozwiązanie dla naszego portfela, poza tym daje naszemu dziecku możliwość przebywania w gronie rówieśników, co z psychologicznego punktu widzenia wychodzi z korzyścią dla jego rozwoju. Niestety w obu przypadkach są też pewne zagrożenia, bowiem nigdy nie będziemy mieli pewności czy niania zajmuje się dzieckiem tak jak należy, a w żłobku poświęcane mu jest tyle uwagi ile byśmy chcieli.

Najlepsze rozwiązanie.

Zanim zdecydujemy się na jakikolwiek wybór powinniśmy wiedzieć, że nic nie zastąpi miłości, opieki ze strony rodziców, gdyż to dzięki nim dziecko czuje się w pełni bezpieczne, jak również pozwala nawiązać jeszcze trwalszą więź emocjonalną między pociechą a rodzicami. Najlepsze z perspektywy rozwoju dziecka jest przebywanie możliwie jak najdłużej w obecności rodzica. Niestety w obecnych czasach tempo życia i natłok obowiązków sprawiają, że nie jesteśmy w stanie poświęcić dziecku tyle czasu ile byśmy chcieli, więc skoro już zdecydujemy się na oddanie go do żłobka, lub wynajęcie opiekunki powinniśmy to zrobić z niezwykła starannością, aby zapewnić możliwie jak najlepsze warunki maluchowi.

Zobacz też

Czytaj też  Rozwód – i co dalej?