Formalności po narodzinach dziecka.

Właśnie zostaliście rodzicami- gratulacje! Mama zbiera siły po porodzie, dumny tata prezentuje w telefonie komórkowym zdjęcia swojej nowonarodzonej pociechy wszystkim znajomym, nawet tym przypadkowo spotkanym na ulicy… Jednak, gdy pierwsze emocje opadną, czeka was kilka ważnych zadań do wykonania. Dotyczą one dopełnienia niezbędnych formalności związanych z pojawieniem się nowego obywatela!

Akt urodzenia i PESEL

Macie 10 dni od porodu, by zarejestrować swoją pociechę w Urzędzie Miasta i odebrać odpis aktu urodzenia dziecka. Wiąże się to z ostateczną decyzją wyboru imienia, gdyż zostanie ono wpisane do akt, a jego zmiana w przyszłości może się wiązać z dużymi komplikacjami. Najczęściej formalności tych dopełnia tata, ponieważ mama zajmuje się noworodkiem, nierzadko też nie powinna opuszczać domu ze względów medycznych. Informacja o tym, że dziecko przyszło na świat, wysyła do Urzędu szpital niemal od razu po tym, jak maluch przyjdzie na świat. Rodzic musi potwierdzić, że to właśnie jego dziecko, stąd potrzebne są dowody osobiste mamy i taty oraz akt małżeństwa, jeśli wasz związek jest zalegalizowany.
Numer PESEL nadaje się dziecku w Urzędzie Stanu Cywilnego właściwym dla miejsca stałego zameldowania matki. Aby go otrzymać, trzeba okazać swój dowód osobisty oraz akt urodzenia dziecka. Urzędnicy mają 30 dni na nadanie numeru PESEL.

Becikowe

Obecne przepisy zakładają, że za urodzenie dziecka rodzicom przysługuje 1000 zł jednorazowego zasiłku, bez względu na ich dochody. Chociaż otrzymanie tej pomocy wiąże się z wypełnieniem stosika papierów, a nierzadko z wyjazdem (rodzice nie zawsze mieszkają w miejscowości, w której są zameldowani, a tam należy to załatwiać), to ,,becikowe” pozwala na zakup przynajmniej sporego zapasu pieluch… Aby je otrzymać, wniosek należy złożyć w Urzędzie Gminy właściwym dla miejsca zamieszkania matki lub ojca (jednocześnie dostarczając zaświadczenie, że drugi z rodziców jeszcze nie odebrał pieniędzy) w terminie najpóźniej 12 miesięcy od urodzenia dziecka. Rodzicom o niskich dochodach przysługuje także dodatkowa pomoc od państwa, dlatego powinni zainteresować się w najbliższym ośrodku pomocy społecznej, na co mogą liczyć. Niektóre samorządy fundują świeżo upieczonym rodzicom dodatkowe ,,becikowe”, dlatego warto zorientować się już wcześniej, na ile hojni są nasi włodarze!
Niezależnie od pomocy państwa, wiele firm ubezpieczeniowych oferuje także wypłatę określonej kwoty z tytułu urodzenia dziecka. Jeśli nasz ubezpieczyciel także się do tego zobowiązuje, musimy dostarczyć mu akt urodzenia dziecka. Na jego podstawie otrzymamy należne świadczenie.

Czytaj też  Rodzina pod ochroną, czy pod obstrzałem?

Do lekarza

Od razu po narodzinach, należy maluszka zgłosić w przychodni, gdzie zamierzamy chodzić z nim na szczepienia obowiązkowe, a także do pediatry w razie choroby. Ważne, by uczynić to jak najszybciej, ponieważ już kilka dni po powrocie ze szpitala mamę odwiedzi położna (ocenić gojenie się ran poporodowych, pomóc przy pielęgnacji, udzielić niezbędnych rad w kwestii karmienia), a potem- lekarz pediatra, by sprawdzić, jak czuje się dzidziuś, czy ma odpowiednie warunki itd. Uzyskane informacje wpisywane są do książeczki zdrowia dziecka, którą maleństwo otrzymuje już w szpitalu wraz z kartą szczepień. Gdy dysponujemy już numerem PESEL, zgłaszamy dziecko do ubezpieczenia w miejscu pracy (wystarczy, że zrobi to jedno z rodziców). Jeśli w przychodni wymagane jest zaświadczenie o ubezpieczeniu, możemy je przedstawić, pamiętając, że gdy maluchowi potrzebna będzie pomoc, ma do niej prawo nawet wówczas, gdy nie posiadamy stosownego dokumentu.

Paszport

Jeśli zamierzamy wybrać się z maluszkiem w podróż za granicę, musimy wyrobić mu tymczasowy paszport. Nie trwa to długo- przede wszystkim musimy postarać się o dobrej jakości zdjęcia. Najlepiej udać się z pociechą do zakładu fotograficznego, który ma już doświadczenie w wykonywaniu zdjęć paszportowych tak malutkim dzieciom. Co istotne, w Urzędzie Paszportowym konieczna jest obecność obojga rodziców (lub jednego, ale musi on mieć wówczas zgodę drugiego na wydanie paszportu poświadczoną notarialnie) oraz dziecka. Zabierzcie ze sobą dowody osobiste, akt urodzenia dziecka z wpisanym numerem PESEL oraz, oczywiście, zdjęcie. Urząd ma 7 dni na wydanie dokumentu. Jest on ważny przez 12 miesięcy.

Zobacz też