Jak dziecko zmienia świat?

Dzieci potrafią zmieniać świat oraz bieg życia rodziców i całej rodziny. Małżonkowie tak naprawdę zmieniają się w rodzinę, gdy w domu pojawia się dziecko. Małżeństwem są od momentu ślubu, rodzinę także stanowią od tego momentu, ale tak naprawdę, gdy w domu pojawi się dziecko zmienia się wszystko. Dziecko zmienia małżonków w rodziców.
Wielu młodych rodziców dowiadując się, iż wkrótce na świecie pojawi się ich dziecko zmienia styl swojego dotychczasowego życia. Zmieniają pracę, tak aby nie kolidowała z obowiązkami rodzinnymi, rzucają palenie, szukają domu blisko szkoły, przedszkola. Od momentu poczęcia obdarzają je miłością i opieką.
Gdy w rodzinie pojawi się dziecko nic już nie będzie jak dawniej: żadna noc, żaden wyjazd, żaden wydatek. Zupełnie inaczej będzie wyglądać mieszkanie, czas wolny, rozmowy. Wszystko się zmienia, gdy małżonkowie stają się rodzicami.

Miłość rodziców

Jak wychować dobrze dziecko? Z tym pytaniem każdego dnia zmagają się rodzice. Szczególnie wówczas, gdy dzieci zaczynają naśladować zaobserwowane zachowania, powtarzać zasłyszane słowa, gdy po prostu dorastają. Jak je wychować? Najlepszym środkiem wychowawczym jest miłość rodziców oraz wzajemny szacunek. Nic tak nie wychowuje, jak kochający się rodzice. Gdy bowiem rodzice się kochają, gdy są dla siebie wsparciem, gdy mimo trudności mogą na siebie liczyć – to właśnie ta miłość najbardziej wychowuje i przygotowuje do dorosłości. W przypadku gdy miłości w rodzinie brakuje, dzieci zawsze będą odczuwały jakiś brak. Nie będą wiedziały nawet czego im brakuje, ale im po prostu będzie brakowało rodziców, którzy ich i siebie nawzajem kochali. Gdy dzieci nie mają kochających się rodziców, to jest duże prawdopodobieństwo, że w dorosłym życiu będą miały trudności z kochaniem współmałżonka oraz własnych dzieci.

Wychowanie

Należy pamiętać, że dzieci wychowuje się dla nich samych i dla świata. Niestety bywa czasami tak, iż rodzice chcą wychować dziecko „dla siebie” jako „najlepsze”, „najwspanialsze” i „najdoskonalsze”.A przecież celem nie jest to, by jako dorosłe było „grzeczne”, „miłe”, „słodkie”, „doskonałe, lecz samodzielne, odpowiedzialne, mądre. Sztuką wychowania jest nauczenie dziecka odpowiedzialności za własne decyzje, umiejętności podejmowania decyzji, samodzielności, mądrości, szacunku do innych. Sztuką jest także nauczyć dziecko wyciągania wniosków z popełnianych błędów, poprawiania złych decyzji, odpowiedzialności za własne plany i ich realizację. Dzięki temu nasze dziecko jako już dorosły, odpowiedzialny człowiek będzie umiał żyć w świecie, wchodzić w nowe relacje, budować trwałe związki, nie uzależni swojego zdania od opinii innych, nie załamie się każdym niepowodzeniem czy błędem. Dobrze wychowany człowiek to nie ten uzależniony od rodziców, lecz samodzielny i zdolny do dojrzałych relacji.

Czytaj też  Proste życie

Zobacz też