Meningokoki

Meningokoki to jedna z infekcji bakteryjnych, które sieją największy postrach w dzisiejszych czasach. Może ona pojawić się bardzo nagle i bez ostrzeżenia, a jeśli nie zostanie natychmiast leczona, konsekwencje mogą być niszczycielskie. Mimo swojego okrucieństwa bakteria ta jest jedną z najłatwiejszych do zabicia i reaguje na nawet najprostszy antybiotyk. Jeśli zabierzecie się za nią o czasie, będzie łatwa do wyleczenia. Rozgłos w mediach, chociaż dążący do zwiększenia świadomości społecznej, zrodził o wiele większy strach przed tą chorobą, niż jest to warte.

Objawy zakażenia meningokokami

Infekcja często zaczyna się gorączką, następnie na skórze rozwijają się drobne, czerwone plamki (o szerokości 1-2 mm), które nie znikają pod naciskiem (palca przyciskającego skórę przez parę sekund). W bardziej rozwiniętych infekcjach plamki przekształcają się w coś, co wygląda jak brzydkie siniaki.

Rozprzestrzenianie choroby

Bakteria meningokowa jest często noszona przez wielu ludzi bez żadnych objawów. Nie wiemy, dlaczego niektórych z nas atakuje, a większość pomija. Jest rozprzestrzeniana drogą kropelkową z nosa albo gardła zaatakowanych chorobą osób i poprzez bliskie kontakty twarzą w twarz.

Skutki zakażenia meningokokami

Meningokoki powodują nagłą posocznicę (infekcja krwiobiegu) albo zapalenie opon mózgowych. Większość dzieci ma jednocześnie posocznicę i zapalenie opon mózgowych. Posocznicę można podejrzewać, jeśli dziecko ma wysypkę przypominającą siniaki, która rośnie z każdą minutą, i jest skrajnie chore. Objawom tym towarzyszy zazwyczaj zapalenie opon mózgowych, powodujące ból głowy i sztywność karku.

Leczenie

Głównym sposobem leczenia zakażenia meningokokami jest kuracja antybiotykowa, która musi być aplikowana dożylnie w szpitalu. Jeśli macie skrajnie chore dziecko z którymkolwiek z opisanych symptomów, musi ono zostać natychmiast zawiezione do szpitala. Zdarza się nawet, że lekarz rano nie diagnozuje nic poważnego i wysyła dziecko do domu, a parę godzin później infekcja staje się niszcząca, zaś dziecko wpada w spiralę prowadzącą w dół.
Jeśli dziecko, bez względu na wiek, wygląda na chore, a jego stan szybko się pogarsza, jest to najbardziej nagły z nagłych wypadków. Jedynym sposobem zapobieżenia śmierci i upośledzenia przy infekcji menigokowej jest szybka diagnoza, po której następuje natychmiastowe podanie dawki ratującego życie antybiotyku.

Czytaj też  Jak bronić się przed narkotykami? – Rozmowa z lekarzem

Szczepienie przeciw meningokokom

Istnieją szczepionki na konkretne formy zakażenia meningokokami. Nie są one jednak w 100% skuteczne. Jeśli dziecko wykazuje objawy choroby, a było szczepione, także musi otrzymać natychmiastową pomoc medyczną.

Zobacz też