Meningokoki

Meningokoki to jedna z infekcji bakteryjnych, które sieją największy postrach w dzisiejszych czasach. Może ona pojawić się bardzo nagle i bez ostrzeżenia, a jeśli nie zostanie natychmiast leczona, konsekwencje mogą być niszczycielskie. Mimo swojego okrucieństwa bakteria ta jest jedną z najłatwiejszych do zabicia i reaguje na nawet najprostszy antybiotyk. Jeśli zabierzecie się za nią o czasie, będzie łatwa do wyleczenia. Rozgłos w mediach, chociaż dążący do zwiększenia świadomości społecznej, zrodził o wiele większy strach przed tą chorobą, niż jest to warte.

Objawy zakażenia meningokokami

Infekcja często zaczyna się gorączką, następnie na skórze rozwijają się drobne, czerwone plamki (o szerokości 1-2 mm), które nie znikają pod naciskiem (palca przyciskającego skórę przez parę sekund). W bardziej rozwiniętych infekcjach plamki przekształcają się w coś, co wygląda jak brzydkie siniaki.

Rozprzestrzenianie choroby

Bakteria meningokowa jest często noszona przez wielu ludzi bez żadnych objawów. Nie wiemy, dlaczego niektórych z nas atakuje, a większość pomija. Jest rozprzestrzeniana drogą kropelkową z nosa albo gardła zaatakowanych chorobą osób i poprzez bliskie kontakty twarzą w twarz.

Skutki zakażenia meningokokami

Meningokoki powodują nagłą posocznicę (infekcja krwiobiegu) albo zapalenie opon mózgowych. Większość dzieci ma jednocześnie posocznicę i zapalenie opon mózgowych. Posocznicę można podejrzewać, jeśli dziecko ma wysypkę przypominającą siniaki, która rośnie z każdą minutą, i jest skrajnie chore. Objawom tym towarzyszy zazwyczaj zapalenie opon mózgowych, powodujące ból głowy i sztywność karku.

Leczenie

Głównym sposobem leczenia zakażenia meningokokami jest kuracja antybiotykowa, która musi być aplikowana dożylnie w szpitalu. Jeśli macie skrajnie chore dziecko z którymkolwiek z opisanych symptomów, musi ono zostać natychmiast zawiezione do szpitala. Zdarza się nawet, że lekarz rano nie diagnozuje nic poważnego i wysyła dziecko do domu, a parę godzin później infekcja staje się niszcząca, zaś dziecko wpada w spiralę prowadzącą w dół.
Jeśli dziecko, bez względu na wiek, wygląda na chore, a jego stan szybko się pogarsza, jest to najbardziej nagły z nagłych wypadków. Jedynym sposobem zapobieżenia śmierci i upośledzenia przy infekcji menigokowej jest szybka diagnoza, po której następuje natychmiastowe podanie dawki ratującego życie antybiotyku.

Czytaj też  Gorączka trzydniowa

Szczepienie przeciw meningokokom

Istnieją szczepionki na konkretne formy zakażenia meningokokami. Nie są one jednak w 100% skuteczne. Jeśli dziecko wykazuje objawy choroby, a było szczepione, także musi otrzymać natychmiastową pomoc medyczną.

Zobacz też