Dobór materaca do dziecięcego łóżka

Zdrowy sen jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Jest on warunkiem koniecznym dla sprawnego funkcjonowania organizmu, wspomaga wzrost i podstawowe funkcje ciała i umysłu. Dlatego bardzo ważną sprawą jest odpowiednio dobrany materac. Rodzice powinni kierować się indywidualnymi potrzebami dziecka, a w szczególności jego bezpieczeństwem. Wraz z ekspertem, z Fabryki Materacy Janpol, Panem

materac

Tomaszem Goc podpowiadamy na co zwrócić szczególną uwagę.

 

Waga

Dobieranie materaca pod kątem wagi dziecka jest bardzo ważne. Mimo iż na rynku znajdziemy wiele rodzajów materacy, nie wszystkie z nich będą spełniały nasze kryteria. „Dobrze jeżeli materac cechuje wysoka elastyczność. Wtedy doskonale będzie dopasowywał się do kształtu ciała. Ważne również, aby nie uginał się za bardzo w trakcie spania.” – podpowiada Pan Tomasz. Idealny produkt dla dziecka to taki, który zapewnia podparcie całego ciała. Jest to bardzo istotny aspekt w fazie wzrostu i kształtowania się młodego i giętkiego kręgosłupa.

Długość materaca

Odpowiednio dobrany materac powinien być minimum 20 cm dłuższy od wzrostu pociechy. Na rynku dostępne są dwa rodzaje długości. Najpopularniejszy rozmiar to 120 x 60 cm oraz rzadziej spotykany – 140 x 70 cm. „Pamiętajmy, kiedy okaże się, że standardowe wymiary dziecięcego materaca są za małe, wybieramy wówczas materac dla dorosłych, o odpowiednich parametrach.” – radzi Pan Tomasz.

Pokrowiec

Idealny pokrowiec powinien charakteryzować się dobrą cyrkulacją powietrza. Dla dzieci polecane są pokrowce antyalergiczne i antybakteryjne. Zapewniają one lepszą higienę w trakcie snu. Bardzo ważne jest, aby pokrowiec posiadał możliwość prania w pralce.

Wypełnienie

Wybór wypełnienia materaca jest zależny w dużej mierze od indywidualnych potrzeb organizmu dziecka. O nich najlepiej wiedzą rodzice. „Właśnie dlatego w naszej ofercie umieściliśmy materace dla dzieci, które posiadają różne rodzaje wypełnienia. Każdy rodzic znajdzie odpowiednio dopasowane, a przede wszystkim bezpieczne, rozwiązanie dla swojej pociechy.” – mówi Pan Tomasz.
Charakterystyka materiałów wygląda następująco:
Wypełnienie kokosowe – posiada świetne właściwości termiczne i gwarantuje wymianę powietrza. Jego naturalny skład posiada właściwości antyalergiczne. Jednocześnie pochłania pot i wilgoć, zachowując wysoką elastyczność.
Wkład lateksowy – niezwykle elastyczny i wytrzymały. Jest materacem oddychającym, za sprawą występujących w nim otworów, które są odpowiedzialne za swobodna wymianę powietrza i ciepła. Właściwości antybakteryjne i antygrzybiczne, czynią go bardzo higienicznym.
Wkład piankowy – jest najbardziej popularny na rynku ze względu na dobry stosunek jakości do ceny. Nie posiada jednak tych zalet co materac z wypełnieniem lateksowym.

Czytaj też  Edukacja dziecka

Podczas wyboru materaca, w głównej mierze należy kierować się zdrowiem i dobrem naszej pociechy. Jakość produktu przekłada się na poprawny rozwój dziecka.

Zobacz też