Ciąża? Ludzka rzecz – co się dzieje z ciałem matki i jak rozwija się dziecko

Dwie kreski na teście ciążowym potwierdziły fakt, że w twoim życiu nadchodzą wielkie zmiany. Dotyczyć one będą całego aktualnego życia – zmieni się plan dnia, przyzwyczajenia, inaczej będziesz spędzać swój czas wolny (o ile będziesz go w ogóle miała)… Zanim jednak twoje życie stanie na głowie, w twoim ciele dokona się prawdziwa rewolucja. Zobacz, co będzie się działo z tobą i z twoim dzieckiem przez najbliższe 9 miesięcy waszego wspólnego życia i wspólnego „używania” jednego ciała.

Rozmnażanie się to jedna z podstawowych funkcji życiowych człowieka. To fizjologia. Nie sposób jednak samego procesu wydania na świat potomstwa ograniczyć tylko do fizyczności. W ciąży w organizmie kobiety dzieją się niesamowite rzeczy, szaleje masa hormonów, rośnie zapotrzebowanie na określone składniki, odpoczynek wymuszany jest prawie na siłę, a niesprzyjające substancje odsuwane są przez mdłości. W relatywnie krótkim czasie dzieją się rzeczy, które już nigdy (no może poza kolejną ciążą) tak dynamicznie nie będą się dokonywać. Nic dziwnego, w łonie mamy powstaje nowe życie, nowy organizm. By mógł się w pełni rozwinąć, potrzeba wiele wysiłku i ze strony mamy, i… samej natury. Do tego dochodzi masa emocji związanych z pojawieniem się dziecka. Zastanawiasz się, jak będziesz się czuła w tym szczególnym stanie, jak może reagować twój organizm. Oto zapis ciąży w telegraficznym skrócie.

Pierwszy trymestr – na spokojnie i z dystansem

Brzuch nie jest jeszcze widoczny, za to piersi jak najbardziej. W tym czasie dobrze czują się kobiety, które nigdy nie mogły pochwalić się wydatnym dekoltem. Od samego momentu zapłodnienia zaczynają działać hormony. Zmienne nastroje, napady płaczu naprzemiennie z fazami euforii. Coś w stylu napięcia przedmiesiączkowego, jeśli wiesz o czym mówię. Początek ciąży to u wielu kobiet najgorszy czas ze względu na mdłości – czasem uniemożliwiające normalne funkcjonowanie i wyjście z domu. Jeśli jeszcze nie zwolniłaś tempa życia, twój organizm sam się o to dopomni, żądając odpoczynku w najmniej oczekiwanym momencie. Od samego początku niezwykle ważna jest właściwa dieta, by pozbyć się uporczywych zaparć. Choć może cię to zdziwi, pod koniec 3. miesiąca, twoja mała fasolka, rozmiarami bardziej będzie przypominała jabłko – ma już większość wykształconych narządów. U dziecka wykształcają się paznokietki i zalążki włosków.

Czytaj też  Czym skorupka za młodu, czyli od zabawy do zawodu

Drugi trymestr – ciąża uskrzydla

Jeżeli ciąża w pierwszym trymestrze dała ci się we znaki, teraz możesz to sobie odbić. Mdłości powoli jakoś odchodzą, a ty dostajesz coraz więcej energii – nabierasz ochoty na seks, masz ochotę zawojować całym światem. Nic dziwnego. Czujesz się bardzo atrakcyjna i tak też wyglądasz – twoje włosy, paznokcie i cera nigdy nie były tak piękne. 5. miesiąc to ten czas, kiedy zaczniesz wyczuwać pierwsze ruchy dziecka – nie będą one miały nic wspólnego z kopniakami, na początku raczej przypominają delikatne muśnięcie. Euforyczny niemal stan drugiego trymestru może być zgubny. Twój maluch rozwija się teraz w niesamowicie szybkim tempie, potrzebuje więc wielu składników, o czym będzie cię informował wzmożonym apetytem. Uważaj, by nie przesadzać z zachciankami. Jedz z głową i rozsądnie. Dla dwojga, nie za dwóch. Zgromadzonych kilogramów ciężko ci będzie pozbyć się po ciąży.

Trzeci trymestr – odliczanie do wielkiego finału

Brzuch jest coraz większy. Mogą więc pojawić się trudności z właściwym ułożeniem do snu czy nawet złapaniem oddechu. Ból pleców, rozstępy, nadmierna potliwość czy trudności w poruszaniu się, sprawiają, że końcówka ciąży może dać ci się bardzo we znaki. Uwaga też na pęcherz – jeśli wychodzisz z domu, skorzystaj z toalety, by nie było niemiłej niespodzianki. W tym czasie nasilić się może zgaga – szczególnie w nocy (pozioma pozycja). Wtedy powinna pomóc szklanka ciepłego mleka. Gorszy stan fizyczny, nie sprzyja też psychice. Z jednej strony paraliżuje cię myśl o nadchodzącym porodzie (przypominają o tym skurcze Braxtona-Hicka), z drugiej zastanawiasz się jak wygląda to twoje maleństwo, chcesz je przytulić (w końcu tak długo już nosisz je pod sercem). Ten okres ciąży dłuży się chyba najbardziej każdej ciężarnej. Tak to zwykle bywa przed metą.

Czytaj też  Jak odkryć talent dziecka?

Autor: Justyna Smolińska

Współautorka książki „Ciąża drogą mailową”. Książka to zapis 9-miesięcznej elektronicznej korespondencji dwóch dziennikarek, które dzielą się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami z okresu ciąży. Maile podane w książce są autentyczne i można za ich pośrednictwem napisać do autorek – przekazać własne doświadczenia, zadać pytanie albo podsunąć jakiś fajny przepis dla dziecka. Ciąża Drogą Mailową

Zobacz też