Jak uczyć dzieci korzystać z komputera?

Większości dzieci nie trzeba specjalnie zachęcać do tego, by zainteresowały się komputerem. Komputer bowiem sam przyciąga ich wzrok, wabi kolorowym monitorem, przyciskami na klawiaturze i tym, że pod wpływem naciskania na myszkę i wodzenia nią po ekranie tak wiele i tak szybko się zmienia. Komputer, a zwłaszcza internet mogą wnieść wiele cennych doświadczeń, wiadomości i przeżyć w świat dziecka pod warunkiem, że nauczymy je rozsądnie z nich korzystać.

Wspólna zabawa

Kontakty z komputerem i internetem będą korzystne dla rozwoju intelektualnego i emocjonalnego dziecka, jeśli komputer będzie źródłem wspólnej zabawy z drugą osobą. Dziecko może wykonywać różne zadania edukacyjne na przemian z dorosłymi. Wspólna zabawa przed ekranem sprawi, że kontakt z komputerem i internetem nie będzie oznaczał odcięcia się dziecka od świata realnego. Pościgajcie się na zmianę w grze szybkościowej, sprawdźcie komu uda się zebrać więcej owoców w grze zręcznościowej, poćwiczcie nawzajem pamięć w grach typu memory, wspólnie pokolorujcie obrazek itp.

Komputer dla wszystkich

Dużym błędem jest kupowanie osobnego komputera dla kilkulatka i wstawianie go do jego pokoju. Wspólny komputer pomaga dziecku nauczyć się ograniczonego używania go i dzielenia się nim z innymi. Kilkuletnie dziecko nie powinno spędzać przed komputerem więcej niż 20 minut dziennie. Dobrze jest zaraz po wyłączeniu komputera zaangażować dziecko we wspólnie wykonywaną pracę. Wspólny komputer daje rodzicom możliwość kontrolowania poczynań malucha przed ekranem. Komputer w pokoju dziecka sam mu się narzuca jako najprostsze i najbardziej atrakcyjne zajęcie.

Tak nie wolno

Samo tłumaczenie dziecku, że komputer jest szkodliwy, że musi już przestać bo tak nie wolno nic nie pomoże. Dziecko uczy się określonych zachowań nie przez to czego słucha, ale przez to co widzi. Jeśli dorośli w jego rodzinie dopadają do komputera w każdej wolnej chwili, w dziecku wytwarza się przekonanie o tym, że jest to jedyna rozrywka i przyjemność jaką można sobie sprawić. Dziecko nie będzie rozumiało dlaczego tata gra trzy godziny a ono może tylko 15 minut.

Czytaj też  Radosny czas dziecka

Dostarczanie wrażeń

Dziecko nie stanie się internetowym nałogowcem jeśli w porę przekona się, że świat realny też może dać sporo frajdy i radości. Jeśli kolorujesz z dzieckiem obrazki na komputerze, pokaż mu jak fajnie jest to robić kredką w książeczce do kolorowania. Jeśli gracie w grę na ekranie, zagrajcie także w prawdziwą grę planszową. Jeśli razem układacie puzzle online ułóżcie też obrazek z prawdziwych puzzli, naklejcie go na karton i powieście w pokoju dziecka.

Bezpieczna zabawa

Przed uruchomieniem strony www należy upewnić się, czy dana strona na pewno jest bezpieczna, czy nie pojawią się na naszym ekranie treści, których nie chcemy prezentować dziecku. W przypadku dzieci starszych warto rozmawiać z nimi o kontaktach, które nawiązują przez internet. Dzieci powinny wiedzieć, że nie wszyscy są tacy jak o sobie piszą. Nie da się całkowicie zapobiec wszystkiemu, ale można zminimalizować zagrożenia jakie niesie z sobą nieostrożne korzystanie z sieci. Powiedz dziecku co to jest ograniczone zaufanie i zaproponuj, by stosowało je podczas nawiązywania kontaktów przez internet. Wytłumacz dziecku jak trzeba się chronić, nie podawać swoich danych, adresu, telefonu itp.

Najważniejsze

Najważniejsze jest to, by dziecko obserwując swoich rodziców pojęło, że komputer i internet to jeden z wielu dostępnych sposobów na zdobywanie wiadomości, na nudę, na poprawę nastroju, na deszczowy dzień, na frajdę, zabawę i spędzony miło czas. Jeden z wielu, a nie jedyny.

Kiedy komputer i internet mogą zaszkodzić?

Komputer i internet dostarczane dziecku w odpowiednich proporcjach i w odpowiedni sposób są cennym źródłem wiadomości, sposobem na zabawę, atrakcyjną formą edukacji i rozrywki. Jednak w niektórych wypadkach, obydwa te tak pożyteczne i cenne zjawiska mogą stać się szkodliwe dla rozwoju dziecka.

Zanim dopuścimy kilkulatka do komputera musimy zdawać sobie sprawę z tego, że kontakt z nim to dla dziecka ogromna ilość silnych wrażeń następujących bardzo szybko i niemal jednocześnie. Atrakcyjność kontaktu z komputerem a zwłaszcza z internetem polega głównie na tym, że bardzo szybko i bardzo dużo się tam dzieje. Przy dłuższym i niekontrolowanym kontakcie z rzeczywistością wirtualną, dziecko zaczyna się przyzwyczajać do ilości wrażeń jaką ona niesie i do szybkości z jaką następują one po sobie. Bezkrytyczny i niedojrzały umysł dziecka zaczyna przypisywać cechy wirtualnego świata, otaczającemu go realnemu światu. Tymczasem realny świat jest inny: nie dostarcza aż tylu wrażeń, nic nie dzieje się w nim tak szybko, nic nie zmienia się tak jak dziecko tego chce i za jednym kliknięciem. Realna rzeczywistość rozczarowuje dziecko, ono woli tę drugą bo po prostu jest fajniejsza. Wirtualny świat wygra z tym realnym w umyśle dziecka jeśli w porę nie zapobiegniemy temu zjawisku. A możemy mu zapobiec stosując wyżej wymienione zasady.

Czytaj też  Podróż z małym dzieckiem

Zobacz też