Urlop ojcowski – przywilej i obowiązek!

W Polsce każdemu pracującemu (w oparciu o umowę o pracę) świeżo upieczonemu tacie przysługuje 2 tygodnie płatnego urlopu ojcowskiego, który może on wykorzystać do 12 miesięcy po narodzeniu dziecka. Co dziwne, chociaż przepis ten obowiązuje już od ponad 3 lat (do końca 2011 urlop ten wynosił 7 dni), wciąż nie wszyscy ojcowie decydują się na złożenie wniosku i wykorzystanie tych dni na pomoc młodej mamie, budowanie relacji z dzieckiem, lepsze poznanie go… Czyżby polscy ojcowie nie zdawali sobie sprawy z tego, jak ważną rolę pełnią w życiu malucha już od pierwszych chwil jego życia? A może to ich partnerki ograniczają ich możliwości opieki nad dzieckiem, przekonane, że wszystko potrafią zrobić lepiej i są niezastąpione? W niektórych kręgach wciąż też pokutuje przekonanie, że opieka nad dzieckiem to zajęcie ,,niemęskie” i ,,prawdziwi mężczyźni” nie zabierają się za pieluchy… Czas rozprawić się z tym stereotypem, ponieważ w obecnych czasach za wartościowego i odpowiedzialnego uważa się właśnie takiego mężczyznę, który nie boi się niemowlęcego płaczu, jest mistrzem ceremonii kąpieli, a nawet usypiania… Jasne, tata nie nakarmi piersią, ale całą resztę czynności przy maluchu może z powodzeniem wykonywać. Warto wykorzystać urlop ojcowski, chociażby po to, by na własne oczy zobaczyć, jak ciężką tak na prawdę pracą jest stałe zaspokajanie potrzeb niemowlęcia, opracować plan kooperacji i… docenić kobietę, która z reguły we większości tę pracę wykonuje. Panowie, gdy wasza rodzina się powiększy, nie czekajcie – złóżcie u pracodawcy wniosek, a jeśli maluszek skończył już kilka miesięcy, może uda wam się wyjechać na zasłużone wakacje całą rodzinką?

Teoria za nami, a co należy zrobić, aby móc wykorzystać urlop ojcowski? Przede wszystkim ustalcie wspólnie, jaki termin byłby dla waszej rodziny najbardziej korzystny. Czy od razu po porodzie, tak by zmęczona mama miała jak najwięcej pomocy w tym najtrudniejszym okresie? Pierwsze tygodnie to czas, w którym dopiero poznajecie noworodka, kształtuje się mniej więcej jego rytm karmień i snu. Bywa tak, że w tym okresie mama nie potrzebuje a wręcz wrogo reaguje na próby pomocy, ponieważ stanowi z maleństwem niemalże jedność i jakąkolwiek ingerencję w ten mikrokosmos uważa za atak. Są jednak i takie kobiety, które odczuwają silną potrzebę kontaktu z innymi ludźmi, zwłaszcza z partnerem i wówczas jego obecność w tych nierzadko kryzysowych momentach jest nieodzowna. Tata powinien zapytać swoją kobietę, jakie są jej potrzeby, czy wolałaby, by wykorzystał on urlop ojcowski wcześniej, czy może później, kiedy dziecko już będzie starsze i będzie możliwość np. wyjazdu na wakacje, może- jeśli maluszek nie będzie karmiony już piersią- tylko z tatą? Chociaż na taką możliwość mamy raczej nieczęsto się zgadzają… A może najlepszym momentem będzie chwila, w której mama wraca po urlopie macierzyńskim do pracy? Dziecko zyska wówczas jeszcze dodatkowe 2 tygodnie w domu z bliską osobą, tata natomiast okazję do wykazania się rodzicielskimi kompetencjami- bez mamusinych podpowiedzi…

Gdy już umówicie się co do optymalnego terminu urlopu ojcowskiego, tata musi złożyć u pracodawcy wniosek o jego udzielenie. Niektórzy ojcowie łączą urlop ojcowski z wypoczynkowym, składają jednocześnie dwa wnioski, co pozwala im pobyć z rodziną jeszcze dłużej. Należy pamiętać o terminie- wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego składamy najpóźniej 7 dni przed jego planowanym rozpoczęciem. Pracodawca może zasugerować zmianę terminu, jeśli koliduje on z korzyściami firmy, jednak nie może odmówić udzielenia takiego urlopu. Prawo chroni także ojca w czasie urlopu przed zwolnieniem i degradacją. Wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego ma formę typowej prośby o urlop, podajemy w nim jednak dane dziecka – imię, nazwisko i datę urodzenia.

Czytaj też  Prezent dla dziecka

Co istotne, osoba przebywająca na urlopie ojcowskim, może pobierać zasiłek macierzyński. Aby było to możliwe, należy w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych złożyć następujące dokumenty: skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (lub sądowe postanowienie o adopcji), zaświadczenie od pracodawcy o udzieleniu urlopu (z podanym terminem), oświadczenie, że zasiłek macierzyński nie był pobierany (z innego tytułu) a także zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS Z-3.

Przykładowy wniosek o urlop ojcowski

Warszawa, dnia ………………….

………………………..
(nazwisko i imię)
………………………..
(adres zamieszkania)
………………………..
(miejsce pracy)

WNIOSEK
o udzielenie urlopu ojcowskiego
Proszę o udzielenie urlopu ojcowskiego w okresie od dnia ……………. do dnia ……………. na moje dziecko ……….(Imię i Nazwisko)……. urodzone …..(data narodzin dziecka)…… .

………………….
data i podpis

Zobacz też