Kolki u noworodków

Kolka jest częstą dolegliwością występująca u niemowląt. Przyczyny tej dolegliwości nie są dokładnie znane. Wielu lekarzy oraz naukowców jako przyczynę kolki u noworodków uznaje niedojrzałość przewodu pokarmowego (krótkie jelita nie potrafią skutecznie odprowadzić zgromadzonych gazów) oraz nie rozwiniętą jeszcze florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym.
Kolka atakuje noworodka zazwyczaj popołudniu lub wieczorem, Atak następuje znienacka i powoduje nieustający płacz, albo nawet krzyk dziecka. Kolki u noworodków pojawiają się już w drugim tygodniu życia dziecka bez względu na to, czy jest karmione piersią, czy butelką. U większości dzieci kolki mijają po ukończeniu trzeciego miesiąca życia.
Rodzice mogą ulżyć niemowlaczkowi w „kolkowych cierpieniu” stosując się do poniżej opisanych kilku porad.

Po jedzeniu musi się odbić.

Po każdym karmieniu malucha należy podnieść do pionu, przytulić w tej pozycji do piersi lub położyć na ramieniu i delikatnie poklepywać po pleckach. Czynimy tak, dopóki dziecku nie „odbije się”. Postępując w ten sposób pomagamy noworodkowi pozbyć się połkniętego podczas jedzenia powietrza, które gdy dostanie się do jelit może wywołać bolesne kolki.

Odpowiednia pozycja karmienia.

Noworodek podczas karmienia może zbyt płytko chwytać sutek i przy ssaniu łykanie większą ilość powietrza. Podczas karmienia dobrze jest trzymać dzieciaczka tak, by jego główka była zdecydowanie wyżej niż reszta ciała. Trzeba też dopilnować, aby usta dziecka obejmowały całą brodawkę z jak największą częścią otoczki.

Dieta karmiącej mamy.

Jeśli noworodek ma kolkę, a jest karmiony piersią, wówczas jest możliwe, iż źle znosi pewne produkty zjadane przez mamę, których składniki przechodzą do mleka. Na wszelki wypadek można zrezygnować z pokarmów wzdymających (cebula, czosnek, kalafior, brukselka, kapusta), alergennych (czekolada, cytrusy) oraz pobudzających (kawa, herbata, ostre przyprawy).

Spokój, bezpieczeństwo i ukojenie.

Ważne jest aby noworodek czół się bezpiecznie i był rozluźniony. Wówczas kolki są łagodniejsze i trwają krócej. To co najbardziej uspokaja dziecko wie najlepiej jego matka. Może to być noszenie i lekkie kołysanie, może to być łagodna muzyka lub inne dźwięki np. odgłos suszarki, odkurzacza, itp. Przyczyną kolki u niemowląt może być też nadmiar wrażeń, z którymi nie są one w stanie sobie poradzić. Dlatego należy zadbać o spokój dziecka i ograniczyć wizyty gości. Na poczucie bezpieczeństwa maluszka wpływają codzienne rytuały, tj. Stałe pory spacerów i kąpieli.

Czytaj też  Higiena snu

Zobacz też