Nauka fotograficznego czytania dla dzieci

Okres od urodzenia do 6 roku życia jest najistotniejszym okresem dla rozwoju mózgu, kiedy to dziecko może nauczyć się nie tylko czytać, ale przede wszystkim kochać czytanie.
Pomysł, aby uczyć dzieci czytania nie jest nowy. Nawet w starożytnym Egipcie uczono dzieci czytać. I zawsze, niezależnie od przyjętej metody, czyniono to z sukcesem. Jednak dziś wiemy o rozwoju i możliwościach mózgu więcej. W zależności od przyjętej metody nauki czytania lub matematyki możemy rozwijać zdolności dziecka lub je blokować.

Małe dzieci mają słuch absolutny i pamięć fotograficzną.

Ich wyobraźnia i intuicja jest nieporównywalnie większa od naszej. Dzięki lepiej rozwiniętej prawej półkuli mogą z łatwością uczyć się języków obcych, fotograficznego czytania i błyskawicznych kalkulacji. Są nawet dowody na to, że wszystkie małe dzieci mają zdolności telepatii, jasnowidzenia i samouzdrawiania.

Niestety nauka szkolna czytania oraz matematyki blokuje powyższe zdolności. Jest to związane z biologicznym rozwojem mózgu człowieka w tym wieku. Składanie liter, logiczne wypracowywanie rozwiązania zadań matematycznych wpływają na rozwój innych obszarów mózgu. Niestymulowane są w tym czasie obszary odpowiedzialne za pamięć fotograficzną, szybkie czytanie i błyskawiczne kalkulacje. Dlatego zdolności te zanikają.

To jest przyczyną, dlaczego nie dostrzegamy geniuszu naszych dzieci w wieku szkolnym.

Aby dziecko nie musiało uczyć się czytania i matematyki metodami lewpółkulowymi w szkole, rodzice mogą wcześniej uczyć dziecko metodami prawpółkulowymi w domu. Atmosfera miłości i akceptacji jest niezwykle ważna, gdyż stres upośledza działanie prawej półkuli, wprowadzając dysharmonię w pracy mózgu.

Naukę czytania i matematyki warto zacząć tak szybko, jak to tylko możliwe. Im dziecko jest młodsze, tym jego zdolności prawopółkulowe są silniejsze, tym łatwiej i szybciej się uczy. Dzieci uczone od wczesnego dzieciństwa wcześniej zaczynają mówić, z łatwością uczą się języków obcych, a także czytania w innych językach. Lepiej rozwija się u nich wzrok, a drobne wady wzroku wycofują się. U dzieci tych nie obserwuje się ADHD, ani innych chorób typu „dys-”.

Czytaj też  Matematyka dla dzieci

Wspaniały, zbalansowany rozwój mózgu można osiągnąć codziennymi 10-15 minutowymi zabawami.

Trening zdolności prawopółkulowych powinien składać się z około pół minuty czytania, pół minuty matematyki, 5 minut specjalnych ćwiczeń ruchowych usprawniających pracę mózgu oraz 5 minut zabaw prawopółkulowych.

Nauka czytania zajmuje tylko pół minuty dziennie. Podczas szkoleń prowadzonych przez Anetę Czerską rodzice w ciągu jednego dnia przygotowują się do szybkiej i interesującej prezentacji słów, wyrażeń i zdań. Układają sami program nauki dla swojego dziecka, uwzględniając jego wiek, zainteresowania i temperament. Uczą się też wykonywać książeczki, które dziecko potrafi samo czytać. Książeczki są niezwykle ważnym elementem motywującym do dalszej nauki. Pierwszą książeczkę dziecko potrafi przeczytać już po dwóch tygodniach nauki, a po każdym tygodniu kolejną. W świecie, w którym wszyscy naokoło potrafią czytać, radość dziecka z przeczytanej książeczki jest wielka.

Najważniejsze jednak, że dzieci zaczynają kochać czytanie i uczenie się, bo robią to w domu z najbliższą mu osobą.

autor: Aneta Czerska

Autorką artykułu jest Aneta Czerska, badacz rozwoju, dydaktyk, lider edukacji prawopółkulowej, pedagog i matematyk, autorka metody „Cudowne Dziecko” właściwej stymulacji dzieci w wieku 0-6 lat, a także autorka serii książek dla dzieci do nauki czytania oraz komputerowych programów edukacyjnych.
W Instytucie Rozwoju Małego Dziecka prowadzi weekendowe zajęcia dla rodziców małych dzieci oraz spodziewających się dziecka.

Zobacz też