Co dziecko powinno jeść?

Jedzenie jest paliwem zapewniającym dzieciom siłę. Dzięki niemu rosną. Problemy jakie mają rodzice z jedzeniem dzieci zmieniły się diametralnie w ostatnich latach. Jeszcze niedawno głównym problemem było, to że dziecko nie chciało jeść, opiekunowie martwili się o przyrost wagi dziecka. Obecnie nie obawiamy się, że dzieci nie przyjmują wystarczającej ilości pokarmów, ale przeciwnie – że je za dużo. W dzisiejszych czasach trzeba nie tylko radzić sobie z wybrykami dziecka podczas posiłków, ale również ustanawiać zdrowe zwyczaje dotyczące jedzenia i właściwego odżywiania.
Badania naukowe wciąż donoszą, że liczba przypadków otyłości dziecięcej rośnie. Jest to problem cywilizacyjny rozwiniętych krajów świata. W niektórych takich krajach ponad 50% dzieci jest klinicznie otyłych i odsetek ten rośnie.

W przyszłości dzieci te mogą mieć problemy zdrowotne z powodu chorób związanych z otyłością.

W takiej sytuacji rodzice powinni wpajać maluchom dobre zwyczaje żywieniowe oraz służyć im dobrym przykładem. Najlepiej jest robić to od samego początku, kiedy ma się całkowitą kontrolę nad dietą dziecka. Dzieciństwo musi być czasem położenia silnych fundamentów żywieniowych. Dzieci będą za to wdzięczne rodzicom, ponieważ dzięki temu utrzymają świetną formę przez całe życie. Aby utorować drogę długotrwałemu zdrowiu, wystarczy postępować według paru prostych zasad.

Wczesny początek

Nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć dbać o swoje zdrowie. Jeśli dzieciom będzie podawana zdrowa żywność, przyjmą za rzecz oczywistą, że tak być powinno. Jeśli będą znały tylko takie jedzenie, takiego będą oczekiwać.

Dobry przykład

Nie ma co oczekiwać, że małe dzieci będą prowadziły zdrowszy tryb życia niż ich opiekunowie, z których biorą przykład. Jeśli rodzice są osobami otyłymi, nieuprawiającymi sportu, nałogowo palącymi papierosy bez cienia samodyscypliny, następne pokolenie będzie takie samo. Zdrowe życie, obejmujące zdrową dietę i ruch, nie może być ograniczone do samego dziecka. Dzieci uczą się na przykładzie rodziców. Dlatego w zdrowym stylu życia musi uczestniczyć cała rodzina.

Czytaj też  Opieka nad dzieckiem w różnych fazach życia.

Równowaga

Celem jest zapewnienie dziecku zbilansowanej diety zawierającej produkty ze wszystkich głównych grup żywieniowych, bez przesadzania z jakimkolwiek rodzajem jedzenia. Maluch musi dostać wszystkie składniki żywieniowe, jakich potrzebuje, aby być w dobrej formie.

Różnorodność

Dziecko powinno mieć szeroką i jak najbardziej zróżnicowaną dietę. Niech zapozna się z różnymi smakami i konsystencjami! Dzięki temu poszerzą się jego horyzonty żywieniowe.

Ograniczenie złych rzeczy

Ważne, aby dziecko nie przyzwyczaiło się do jedzenia wysoko przetworzonych produktów. Nie tylko stanowią one tak zwane “żywieniowe pustynie”, ale zazwyczaj są również za słodkie, przesolone albo przesączone tłuszczem. Nie ma nic złego w okazjonalnym podaniu chipsów albo czekolady jako specjalnego poczęstunku. Jeśli jednak przekąski te stanowią przeważającą część diety, dziecko nie tylko od początku nabiera złych przyzwyczajeń, ale i wkracza na drogę, która kończy się otyłością i gorszym zdrowiem.

Jedzenie jako paliwo

Jedzenie jest paliwem, dzięki któremu dzieci są aktywne i pełne energii. Jednak wielu rodziców wpada w pułapkę używania jedzenia do innych celów. Na przykład karmią dzieci przekąskami, aby zabić nudę deszczowego dnia, albo odwracają ich uwagę ciasteczkiem, podczas gdy dziecko potrzebuje uwagi dorosłego. Nieograniczony dostęp do jedzenia nie jest dobre dla dzieci, ponieważ samokontrola nie jest ich mocną stroną.

Ruch

To, co stanowi paliwo dla ciała, musi zostać spalone przez aktywność fizyczną, jeśli nie chcemy aby odłożył się tłuszcz. Zazwyczaj dzieci są naturalnie aktywne i to raczej sprawienie, aby przestały się kręcić, jest większym problemem niż zachęcanie ich do ruchu. Należy tak zorganizować czas dziecka, aby ruch przewyższał zajęcia statyczne. Zamiast wielogodzinnych sesji oglądania bajek oraz przesiadywania przed komputerem lepiej niech dziecko bawi się na placu zabaw, pogra w piłkę lub wyjdzie na spacer z rodziną.

Czytaj też  1,2 i 3 miesiąc życia dziecka

Zobacz też