Poznaj bliżej swoich rodziców!

Czy ciebie też kiedyś zaskoczyła jakaś historia z życia mamy lub taty? Być może zastanawiałeś się wtedy, czego jeszcze o nich nie wiesz. Dlaczego nigdy nie słyszałeś o pewnych wydarzeniach z przeszłości rodziców? Dlaczego warto ich poznać? I jak to zrobić?

Czasami dziecko nie zna zbyt dobrze któregoś z rodziców, bo nie mieszkają razem. Nawet jeśli mieszkasz z rodzicami, prawdopodobnie nie powiedzieli ci o sobie wszystkiego. Dlaczego? Tak jak każdy zapewne wstydzą się dawnych błędów. Mogą też martwić się, że jeśli ci je wyjawią, to stracą w twoich oczach albo ośmielą cię do zbytniej swobody.
Często jednak rodzice ci o czymś nie powiedzieli po prostu dlatego, że nigdy nie było okazji. Warto zatem wykazać inicjatywę i trochę pociągnąć ich za język. Rozmowa z rodzicami oraz poznanie szczegółów z ich życiu może przynieść wiele korzyści.

Okazanie zainteresowania

Prawdopodobnie ujmiesz rodziców okazanym zainteresowaniem. Rodzicom z pewnością spodoba się to, że ciekawi cię ich życie. I być może sami okażą większe zrozumienie dla ciebie i twoich odczuć.

Zrozumienie

Rozmawiając z rodzicami lepiej zrozumiesz ich podejście do różnych kwestii. Czy na przykład kiedyś twoim rodzicom powiodło się gorzej pod względem materialnym? To może tłumaczyć, dlaczego teraz liczą się z każdym groszem, choć twoim zdaniem nie ma takiej potrzeby.

Otwartość

Łatwiej będzie ci mówić o własnym życiu. Dla przykładu: córka może krępować się porozmawiać z tatą o chłopaku, który jej się podoba. Ale gdy córka z ojcem “przełamią się” i zaczną zwierzać się sobie, tata może opowiedzieć o swojej pierwszej miłości i towarzyszących temu emocjach. Jego zwierzenia spowodują, że córka otworzy się jeszcze bardziej.

Nauka

Możesz wyciągnąć praktyczne wnioski dla siebie. Czerpiąc z doświadczenia mamy lub taty, łatwiej poradzisz sobie z własnymi stresami i problemami.

Czytaj też  Formalności po narodzinach dziecka.

Zobacz też