Matematyka dla dzieci

Matematyka uczy logicznego myślenia, przewidywania i zwyczajnie ułatwia codzienne życie. Dlatego zajmuję ona w hierarchii miejsce należnej „królowej nauk”, choć nie każdy powie o niej – mój ulubiony przedmiot. Jak więc radzić sobie z trudnościami jakie mają dzieci w opanowaniu tego przedmiotu?

Na drabinie umysłu

Z problemami w opanowaniu matematyki boryka się niestety spory odsetek dzieci. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy można wyróżnić kilka zasadniczych czynników. Z pewnością nie jest to kwestia wyłącznie poziomu intelektualnego ucznia, wykluczyć również można rzadkie przypadki tajemniczej i groźno brzmiącej dyskalkulii.  U młodszych dzieci edukacja matematyczna powinna być ściśle powiązana z ogólną stymulacją rozwoju umysłowego. Problemy bowiem nie wynikają z zaburzeń, lecz z naturalnych różnic w tempie rozwoju. Przyswajanie zdolności matematycznych u najmłodszych zależy od osiągniętego szczebla na „drabinie” rozumowania. Jakiekolwiek opóźnienia w tej wspinaczce młodego umysłu skutkują właśnie trudnościami w opanowaniu przedmiotu. Późniejsze braki w wiedzy nakładają się na siebie i uniemożliwiają efektywną naukę na kolejnych etapach edukacji matematycznej.

W sidłach emocji

Matematyka to również emocje. Rozwiązywanie zadań i problemy z tym związane niosą za sobą spory ładunek emocjonalny, które w ekstremalnych przypadkach może prowadzić do kryzysu w rozwoju osobowości młodego ucznia. Nieudana konfrontacja z poważną przeszkodą rodzi w umyśle dziecka poczucie niedowartościowania. Pojawiają się kompleksy i brak wiary we własne możliwości, a lęk przed kolejnym niepowodzeniem paraliżuje to tego stopnia, iż dziecko podchodzi z niechęcią do kolejnych prób intelektualnego wysiłku. Nerwowość, rozchwianie emocjonalne i brak motywacji pogłębiają tylko ten problem. W takich warunkach rozwój umysłowy dziecka drastycznie zwalnia tempo i owocem tego są m.in. trudności w swobodnym poruszaniu się po matematycznym świecie liczb i równań.

Matematyka rozrywkowa

Jak wyjść naprzeciw trudnościom, pomóc dziecku i zachęcić je do dalszego wysiłku i motywacji? Dobrze jest już od najmłodszych lat zatroszczyć się o jego twórczy rozwój w oparciu o różnego rodzaju gry, zabawy czy pomoce edukacyjne. Oprócz dobrego słowa i dopingowania każdego, nawet najmniejszego sukcesu młodego człowieka warto sięgnąć po metodę od dawna uznawaną za jedną z najciekawszych i sprawdzonych – matematykę opartą na rozrywce. W myśli idei „bawi i uczy” do dziś dnia powstało wiele mądrych i wartościowych gier edukacyjnych. Również w zakresie kształtowania wiedzy i umiejętności matematycznych młodzi uczniowie i przedszkolaki mogą liczyć na szeroki wybór i dobrą zabawę. Matematyka rozrywkowa zawiera w sobie cechy najcelniej trafiające w gust najmłodszych. Dzięki formie zabawy umożliwia zgłębianie tajników matematyki w sposób najbardziej dla nich przyjazny i atrakcyjny.
Jako przykład gry planszowej dla dzieci z masą zagadek matematycznych z zakresu szkoły podstawowej można podać „Matematyka na wesoło” firmy Adamigo. Dzięki wykorzystaniu elementów klasycznej gry, z łatwością skupia ona uwagę młodego gracza, przy okazji zapewniając mu spory zastrzyk wiedzy. Element rywalizacji to dodatkowy bodziec zachęcający uczniów do rozwiązywania zadań i zdobywania umiejętności matematycznych.
– Sukces osiągnięty na polu planszowej gry ma również pozytywne przełożenia na płaszczyznę szkolnej edukacji. Uczeń świadomy swojej wartości i umiejętności przestaje postrzegać matematykę jako czarną magię i źródło frustracji. To z kolei przekłada się na lepsze wyniki w nauce – twierdzi Bożena Boguszyc, pedagog.

Czytaj też  Rozwój dziecka miesiąc po miesiącu

Nie taka matematyka straszna, jak ją malują

Jak widać nie taka matematyka straszna, jak ją malują. Istnieją bowiem sprawdzone sposoby radzenia sobie z czyhającymi na drodze edukacji trudnościami. A jako przykład niech posłuży sam Albert Einstein, który jako dziecko miał kłopoty z matematyką. Trwało to aż do momentu kiedy trafił na książkę z matematycznymi łamigłówkami, podanymi w rozrywkowej formie. Tym samym nauka przez zabawę po raz kolejny pokazała swą skuteczność, a ludzkość wzbogaciła się o kolejnego geniusza.

Zobacz też