Jak złagodzić nawroty łuszczycy po wakacjach?

Lato to okres wypoczynku i urlopów po całorocznej wytężonej pracy. Dla chorych na łuszczycę to również okres znacznego złagodzenia zmian na skórze. Sprzyja temu relaks, ruch oraz przebywanie na świeżym powietrzu. Ciepło, ładna pogoda i kąpiele słoneczne, podobnie jak naświetlania metodą PUVA, mają działanie lecznicze i mogą doprowadzić nawet do całkowitego zaniku wykwitów łuszczycowych. Dla chorych jest to wspaniałe uczucie, koniec problemów z zakrywaniem ciała, powrót do normalnego życia. Niestety, osoby z wieloletnim doświadczeniem zdają sobie sprawę, że jest to tylko okres remisji. Prędzej czy później wykwity łuszczycowe powrócą i to często w zaostrzonej formie.

Co robić, żeby objawy nawrotu choroby były łagodne, bez dokuczliwego swędzenia?

Otóż, należy zadbać, żeby skóra była w dobrej kondycji i odpowiednio nawilżona zarówno od środka jak i od zewnątrz. Pielęgnując ją zwykle skupiamy się na tym co widać, czyli na naskórku, zupełnie zapominając, że dużo większym problemem jest suchość warstw położonych głębiej, do których nie docieramy stosując nawet najdroższe kosmetyki. Powinniśmy o tym zawsze pamiętać i nawilżać skórę także od środka, przede wszystkim pijąc odpowiednią ilość zwykłej wody. Jednak to nie wszystko. Nasz organizm to niezwykła maszyna, w której zachodzi wiele skomplikowanych procesów. Aby zapewnić właściwe odżywienie poszczególnych tkanek konieczne jest dostarczanie z pożywieniem odpowiednich związków, czyli nasza dieta musi być dobrze zbilansowana. Niestety to co zwykle jemy jest ubogie w składniki odżywcze, często korzystamy z tzw. jedzenia śmieciowego, którego jedynym walorem jest smak. Jeżeli nie zapewnimy organizmowi niezbędnych składników odżywczych, nie jest on w stanie zatrzymać wody w głębokich warstwach skóry.

Poszukując nowych sposobów na skuteczne, długotrwałe nawilżenie skóry, zwłaszcza u osób, dla których problemy związane z suchą skórą to nie tylko sprawa estetyczna, ale objaw choroby, jak np. w łuszczycy, zwrócono uwagę na niedoceniony skarb natury jakim jest kobyle mleko. Mleko to pod względem składu jest najbardziej zbliżone do mleka ludzkiego i dlatego jest niezwykle cennym źródłem składników, które mają olbrzymi wpływ na stan skóry (przysłowiowa gładka skóra niemowlaka karmionego mlekiem matki) oraz na ogólny stan zdrowia (przysłowiowe końskie zdrowie). Składników tych na co dzień trudno dopatrzeć się w naszej diecie, a świeże kobyle mleko jest praktycznie niedostępne na rynku. Dlatego chorzy na łuszczycę bardzo cenią sobie suplement diety, zawierający skoncentrowane kobyle mleko w postaci kapsułek. Kapsułki te są bardzo wygodne w użyciu. Ich systematyczne przyjmowanie pomaga utrzymać skórę i błony śluzowe w dobrym nawilżeniu.

Czytaj też  Terapia dziecka w domu

Jak wydłużyć okres letniej remisji u chorych na łuszczycę?

Należy dbać o dobrą kondycję organizmu, właściwie się odżywiać, a zwłaszcza pamiętać o nawilżaniu od środka głębokich warstw skóry. Można to łatwo osiągnąć uzupełniając naszą dietę kobylim mlekiem w postaci suplementu diety. Jego dobroczynne właściwości zostały opisane w specjalistycznym czasopiśmie Dermatologia Estetyczna, gdzie przedstawiono wyniki badań przeprowadzonych w klinice dermatologicznej w Iwoniczu – Zdroju. U osób regularnie przyjmujących kapsułki z kobylim mlekiem stwierdzono zmniejszenie dolegliwości suchej skóry. Ich skóra nie wymaga częstego smarowania, jest bardziej elastyczna, mniej narażona na pęknięcia i nadkażenia, a uczucie swędzenia i pieczenia, zwłaszcza po kąpieli, jest zdecydowanie mniejsze.

Zobacz też