Jak odkryć talent dziecka?

Talenty u dzieci objawiają się na różne sposoby i w różnym momencie rozwoju. Pierwszym i najuważniejszym obserwatorem działań dziecka są rodzice. Patrząc jak dziecko się bawi i czym, mogą dostrzec przebłyski przyszłych zdolności dziecka. Kolejnym ważnym ogniwem są przedszkolanki. Przebywając na co dzień z grupą dzieci, widzą jak się one zachowują, które z nich czym się charakteryzuje na tle grupy i jakie uzdolnienia przejawia. Rozmowa z opiekunką dziecka pomoże w ustaleniu, w którą stronę dziecko prowadzić, w jakie dodatkowe zajęcia zainwestować. Możliwości jest więcej. Współczesna psychologia oferuje profesjonalne testy, które pozwolą odkryć zalążki przyszłej osobowości małego człowieka, jego zainteresowania i uzdolnienia.

Warto pamiętać, że talenty wykluwają się dopiero w wieku szkolnym, wcześniej można mówić tylko o zainteresowaniach i uzdolnieniach. Bywa też tak, że pozostają one długo uśpione i rodzice są często zaskoczeni dowiadując się, że ich dziecko ma słuch muzyczny albo zdolności matematyczne. Czujni rodzice są w stanie dostrzec, co drzemie w ich dziecku, ale nie zawsze są na sto procent przekonani, czy mają rację, czy jest to chwilowa fascynacja dziecka jakimś elementem rzeczywistości, czy też długofalowa tendencja, której nie wolno przegapić. Testy uzdolnień pozwolą ustalić jak trwałe mogą być te objawy.

Przez wiele lat popularną formą badań dzieci były testy mierzące poziom inteligencji oraz kierunek uzdolnień. Miały one służyć w wyborze szkoły średniej, dlatego poddawano nim dzieci z ostatnich roczników podstawówek. Dziś ta granica się przesuwa, a dostępne metody pozwalają badać coraz młodsze dzieci.

Brytyjska psycholog, Joan Freeman, uważa, że zdolnych dzieci przybywa. Niestety nie odpowiada na pytanie, jak to się dzieje. Może właśnie dlatego, że rodzice coraz chętniej sięgają po profesjonalną konsultację, dzięki której zdobywają wartościową wiedzę o dziecku? A może także dlatego, że rozszerza się definicja słowa talent? Talent to bowiem nie tylko umiejętność prowadzenia skomplikowanych obliczeń matematycznych, to także zdolność niesienia pomocy innym ludziom. Odkrycie tego, co wyjątkowe w dziecku pozwoli skierować je na najlepszą dla niego ścieżkę przyszłej kariery, taką, która niekoniecznie wiąże się z sukcesem finansowym, ale na pewno z poczuciem spełnienia i satysfakcji.

Czytaj też  Malowanki - dlaczego to takie ważne, żeby dziecko kolorowało?

autor: Zespół Kidd.pl

Kidd.pl jest miejscem spotkań rodziców, którzy dbają o rozwój swoich dzieci, kidd.pl to również narzędzie do badania i diagnozy upodobań dziecka.

Testy oferowane przez Kidd.pl skierowane są do grupy wiekowej 5-16 lat. Bazują na sprawdzonych metodach badawczych i najnowszym stanie wiedzy psychologicznej. Pomagają określić predyspozycje i talenty osobiste dzieci za pomocą internetu. Nie trzeba wychodzić z domu, angażować psychologa i dziecka. Wystarczy odpowiedzieć na pytania wygenerowane przez system Kidd.pl. W efekcie rodzic otrzymuje raport wskazujący na style zachowań, które mogą być wykorzystane w dalszym rozwoju i kształtowaniu ścieżki edukacyjnej dziecka, kierunków zainteresowań i przyszłej kariery zawodowej. Taka wiedza jest skutecznym narzędziem pozwalającym ukierunkować dziecko w zakresie tych płaszczyzn osobowościowych, które wykazują najwyższe możliwości rozwoju. W oparciu o nią rodzice badanych dzieci mogą skutecznie pracować nad ich indywidualnym rozwojem.

Zobacz też