Przeziębienie i grypa, to w sezonie jesienno-zimowy oraz zimowo-wiosennym bardzo częste infekcje. Poniżej przedstawiono kilka informacji na temat tego, jak odróżnić grypę od przeziębienia oraz jak im zapobiegać.
Jak odróżnić przeziębienie od grypy?
Przeziębienie rozwija się zwykle stopniowo (3 – 4 dni), grypa niespodziewanie i szybko, nawet w ciągu kilku godzin. Zazwyczaj pojawiają się wysoka gorączka (powyżej 38°C), uczucie rozbicia, bóle mięśni i stawów. Katar, ból gardła i kaszel mogą nadejść później lub wcale nie występują.
Przeziębienie zwykle ustępuje w ciągu tygodnia od pojawienia się pierwszych objawów i rzadko powoduje większe problemy zdrowotne. Grypa może trwać dłużej i zdarzają się po niej powikłania, m.in. zapalenie płuc, oskrzeli lub ucha środkowego, bardzo rzadko zapalenie mięśnia serca lub opon mózgowych.
Przebieg przeziębienia jest łagodniejszy, a ogólne samopoczucie wiąże się z przemarznięciem, przemoknięciem, zmianami temperatury. Grypa powoduje znaczne osłabienie, senność, pogorszenie nastroju i brak apetytu.
Jak zapobiegać przeziębieniu i grypie?
- Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego zamiast ruszać do apteki po środki na katar i gorączkę, próbujmy uchronić się przed infekcjami. Profilaktyka przeziębienia i grypy obejmuje m.in.:
- Odpowiedni ubiór – unikanie zarówno przegrzania, jak i przemarznięcia oraz noszenie nakrycia głowy w dni chłodne i wietrzne
- W wypadku przemoknięcia lub wychłodzenia organizmu – ciepłą kąpiel i wypicie np. herbaty owocowej.
- Dietę bogatą w owoce i warzywa, w sezonie jesienno-zimowym uzupełnianą witaminą C.
- Unikanie dużych skupisk ludzkich, w których ryzyko zarażenia jest największe.
- Częste mycie rąk.
- Pozostawanie w dalszej odległości od osoby, która kicha i kaszle.
- Odpowiednia ilość snu.
- Aktywność fizyczna poprawiająca samopoczucie i wzmacniająca odporność.
- W okresie dobrego samopoczucia przyzwyczajanie organizmu do niskich temperatur, wietrzenie pomieszczeń, naprzemienne ciepłe i chłodne prysznice.
UWAGA! Zlekceważenie pierwszych objawów infekcji, intensywna praca w tym okresie, brak snu, częste wychodzenie z domu i przemarznięcie mogą wydłużyć czas trwania choroby oraz prowadzić do groźnych powikłań.