Aktywność dzieci i ruch na świeżym powietrzu

 Dzieci jak nikt inny potrzebują ruchu.

Ogólnie przyjęta norma dotycząca aktywności ruchowej dla dzieci przedszkolnych i szkolnych wynosi od 2 do 4 godzin dziennie. Po długim okresie jesienno-zimowym, kiedy nasze pociechy mają ograniczony dostęp do aktywności na świeżym powietrzu, w końcu nadeszła wiosna. Jak najlepiej ją wykorzystać?

Zalety systematycznego wysiłku fizycznego to między innymi: regulacja procesów metabolicznych, zapobieganie otyłości, poprawa samopoczucia, ale przede wszystkim radość i zadowolenie! Już po godzinie zabawy na świeżym powietrzu dzieci zmieniają usposobienie. Stają się weselsze i bardziej chętne do rozwijających aktywności domowych. Ruch ma również ogromny wpływ na inteligencję dziecka oraz jest czynnikiem pozwalającym na odkrywanie indywidualnych uzdolnień i talentów.

Wraz z nadejściem wiosny ilość możliwych aktywności na powietrzu jest o wiele większa niż podczas pory jesiennej i zimowej. Cieplejsza pogoda zachęca do idealnego dla całej rodziny spaceru, gier i zabaw ruchowych w parku oraz na placu zabaw, a także sportów zespołowych na pobliskich boiskach.

Dzieci możemy także zaprosić do założenia ogródka ziołowego. Kolorowe doniczki oraz angażujące wysiewanie i sadzenie roślin jest doskonałą okazją do lekcji botaniki i ekologii. Co więcej, radość z tej aktywności przedłuża się na kolejne tygodnie, a nawet miesiące. – Dziecko z ciekawością będzie sprawdzać efekty swojej uprawy. Warto również zachęcić nasze pociechy, by proces wzrostu roślin opisywały w założonych specjalnie do tego celu dzienniczkach obserwacji.

Co jeszcze pozwoli zarówno nam, jak i dzieciom czerpać radość z wiosny?

Oprócz codziennej dawki sportu polecamy: mądre podjadanie, które uwzględni naturalne, nieprzetworzone produkty, systematyczne uzupełnianie płynów (niedobór wody w organizmie ma wpływ na rosnące uczucie zmęczenia) i uśmiech, dzięki któremu w naszych domach zagości wiosenna atmosfera.

Pamiętajmy, że na spadek energii mają wpływ słodycze i przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach. Już pół godziny na świeżym powietrzu pomoże nam i naszym pociechom uporać się ze zmęczeniem i odzyskać formę. Korzystajmy więc z tego jak najczęściej!

Czytaj też  Czym skorupka za młodu, czyli od zabawy do zawodu

Zobacz też