Zagadki dla dzieci

zagadki dla dzieci Zagadki to jeden ze sposobów na świetną zabawę z dzieckiem. Zagadki bawią, uczą myślenia, pomagają w kojarzeniu ze sobą różnych elementów rzeczywistości, doskonalą pamięć a rozwiązywanie ich daje dużo radości.
Oto kilka sposobów na udaną zagadkową zabawę.

Zagadki dla dzieci

Przyrodnicze zagadki dla dzieci.
Zwierzęta w zagadkach dla dzieci.
Zagadkowe przedmioty codziennego użytku.
Zagadki dla dzieci związane z latem.
Zima w zagadkach.
Zagadki dla dzieci o zawodach wykonywanych przez ludzi.

Pokaż o czym mówię

Połóż przed dzieckiem kilka kartek, które dostaliście w tym roku z wakacji. Poproś aby uważnie słuchało twojej zagadki i pokazało na kartce to, o czym mówisz.

Trening pamięci

Po odgadnięciu przez dziecko kilku zagadek, zapytaj je, która z nich najbardziej mu się podobała. Poproś by powiedziało co z niej zapamiętało.

Smak zwycięstwa

Zaproś do zabawy dwoje dzieci i poproś by jak najszybciej odgadywały twoje zagadki. Przyznawaj dzieciom punkty za szybsze odgadnięcie każdej zagadki. Po przeczytaniu wszystkich zagadek, podlicz punkty i powiedz dzieciom kto jest pierwszym, a kto drugim zwycięzcą konkursu.

Szybkie kojarzenie

Czytaj zagadkę wolno i poproś dziecko by powiedziało „stop”, gdy ma pomysł na to o czym mówi dana zagadka. Powiedz dziecku po ilu słowach udało mu się odgadnąć poszczególne zagadki.

Zagadki na obrazkach

Jeśli chcesz, aby zabawa zagadkami trwała nieco dłużej, poproś dziecko by po każdej zagadce narysowało to o czym jego zdaniem opowiadała zagadka. Następnie spróbuj zgadnąć co jest na rysunku.

Zagadkowy telefon

Posadź dzieci obok siebie i powiedz zagadkę do ucha pierwszemu dziecku. Poproś je, by swoimi słowami powtórzyło ją szeptem następnemu. Zapytaj ostatnie dziecko o co chodziło w zagadce i co z niej pamięta. Po każdej zagadce poproś dzieci aby się przesiadły.

Myślenie twórcze

Po zabawie zagadkami poproś dziecko aby zadało ci jakąś zagadkę. Jeśli nie będzie wiedziało jak to zrobić, podpowiedz mu sama na poczekaniu wymyślając zagadkę o czymkolwiek. Nie musi być to wierszyk, wystarczy, że podasz cechy jakiegoś przedmiotu, a dziecko odgadnie o czym mówisz. Zabawę w wymyślanie zagadek można zastosować w różnych miejscach: na spacerze, w nudnej kolejce czy długiej podróży.

Zagadki i słowa

Ze starszymi dziećmi można liczyć sylaby w odgadniętych słowach, pytać na jaką literę się zaczynają a na jakiej kończą, wyszukiwać odpowiedniego słowa wśród wypisanych na karteczkach rozwiązań wszystkich zagadek.

Życzymy miłej zabawy!

© Rodzice.net | Linki | Kontakt | rss kropka czerwona