Prezent dla dziecka

W ciągu roku nie brakuje okazji, aby dawać dzieciom prezenty. Imieniny, urodziny, Dzień Dziecka, Boże Narodzenie… Najważniejszą sprawą jest to, aby we wczesnym dzieciństwie uczyć dziecko pozytywnego stosunku do każdego, nawet najdrobniejszego podarunku. Nie rozpieszczajmy maluchów drogimi prezentami. Pomoże nam to uniknąć wygórowanych wymagań.

Uniwersalnym i bardzo wartościowym prezentem na wszystkie okazje są książki. W księgarniach jest obecnie wiele pięknie wydanych, bogato ilustrowanych bajek i baśni, zachęcających do czytania. Wiele radości, szczególnie chłopcom, sprawiają również zestawy klocków. Rozwijają one wyobraźnię przestrzenną dziecka, wpływają na sprawność manualną, uczą wytrwałości i cierpliwości w osiąganiu celu. Gry, klocki, układanki mają tę zaletę, że często wymagają współpracy z rodzicami. Są to momenty z dzieciństwa, które wspomina się po latach…

Dzieci uwielbiają także pluszowe „przytulanki”, które z czasem lepiej znają najskrytsze sekrety i tajemnice niż rodzice. Często zroszone łzami, spełniają rolę pocieszyciela. Ich obecność pomaga przełamać lęk i dodaje otuchy.

Zobacz też

Czytaj też  Urlop ojcowski - przywilej i obowiązek!