Zdrowa dieta dzieci w wieku 1-3 lat – najnowsze rekomendacje

rodzina na pikniku

Nie da się ukryć, że każdy rodzic chce prawidłowo zadbać o rozwój swoich pociech. Należy tu rozumieć odpowiedni rozwój fizyczny, dostęp do wczesnej edukacji, rozwijanie zainteresowań, a także kształtowanie umiejętności. Również odpowiednie żywienie dziecka stanowi nieodłączny element jego rozwoju. Stanowi niezbędny element prawidłowego rozwoju fizjologicznego, umysłowego i emocjonalnego. Dowóz wraz z dietą niezbędnych składników odżywczych warunkuje idealne warunki dla kształtowania młodego organizmu, które to z całą pewnością zaowocują w życiu dorosłym.

Rozwój każdego dziecka, niezależnie od swoistych różnic, cechuje ciągłość, powtarzalność tych samych etapów rozwojowych, a także zależność osiągania różnych sprawności w procesie uczenia się od dojrzałości i gotowości układu nerwowego. Jednakże, jak wykazało wiele badań naukowych, różnice w żywieniu, co łączy się z dostarczaniem określonych składników odżywczych dość znacznie zarysowują intelektualne różnice między dziećmi w wykorzystywaniu potencjału danego im w dniu narodzin. Oznacza to, że dbając o prawidłową dietę swoich pociech, wpływamy nie tylko na ich rozmiar, kształt i wymiary ciała, ale także na rozwój ich potencjału intelektualnego.

Zdrowa dieta malucha

Każda babcia, ciocia, stryjenka i teściowa dobrze wiedzą, jak rodzice powinni żywić swoje dziecko. Często są to sposoby zabobonne lub też zgodne z przestarzałymi, a więc nieaktualnymi standardami żywienia dzieci. Najważniejsze jest, aby rodzice wykazywali chęć śledzenia najnowszych wytycznych grupy ekspertów, a także stale aktualizowali swą wiedzę, gdyż wytyczne odnośnie żywienia małych dzieci bardzo często się zmieniają, czasem nawet dość radykalne.

Zasady diety dla dzieci w wieku 1-3 lata opierają się na zasadach zdrowego żywienia. Dostosowane są one do fizjologicznego rozwoju młodego organizmu, a także stawiają na piedestale jakość podawanej żywności. Zgodnie z najnowszymi wytycznymi krajowej rady ekspertów, dieta dziecka powinna łatwostrawna i skomponowana do apetytu dziecka. Warto podkreślić, iż po 1 roku życia następuje fizjologiczny spadek apetytu i dość znaczna niechęć próbowania nowych produktów i potraw. Dlatego nie należy podawać jedzenia dziecku na siłę, gdyż zniechęcimy go do dalszego poszukiwania swojego smaku. Dieta dzieci w wieku od 1 do 3 lat powinna opiewać w granicach 1000- 1300 kcal/ dobę. Warto zrezygnować (jeśli do tej pory wprowadzony był ten zwyczaj) z tzw. diety przekąskowej. Pociecha w tym wieku powinna spożywać 5 -6 posiłków, w równych odstępach czasowych od siebie. Ciągłe przegryzanie nie uczy czekać na posiłek, ani najadać się do syta. W dodatku wykazano, iż ten sposób posilana się pretenduje do otyłości. Wbrew mitom, iż małe dzieci nie mogą spożywać surowych warzyw, dieta malucha powinna opiewać w minimum 300g surowych warzyw. Ograniczać nico należy warzywa skrobiowe. Zarówno jarzyny gotowane, jak i w formie surowej będą pozytywnie wpływać na metabolizm dziecka, a także dostarczą mu odpowiednich ilości witamin i składników mineralnych.

Jakich produktów unikać w diecie dziecka?

Mając na uwadze wciąż nie do końca dojrzały układ pokarmowy malucha, należy wyeliminować z jadłospisu produkty ciężkostrawne i wysokoprzetworzone. Niewątpliwie do tej grupy zaliczyć można: produkty typu fast-food, słodycze i słone przekąski, gazowane napoje, nektary owocowe, sztuczne kremy czekoladowe, jakiekolwiek smażone potrawy czy produkty, żywność wygodną, gotową po podgrzaniu, pizzę, a także dużą ilość nasion strączkowych. Do szkodliwych dla dzieci, lecz używanych na skalę masową w produkcji żywności są niektóre barwniki do żywności. Zaliczyć tu można czerwień koszenilową, żółcień pomarańczową, czerwień allura i tartazynę. Barwniki te mogą mieć szkodliwy wpływ na aktywność i skupienie uwagi u dzieci. Najgorszy jest fakt, iż najczęściej występują one w produktach, które najmłodsi kupują bardzo chętnie, czyli w batonach, żelkach i barwionych napojach. Dlatego rodzice powinni mieć świadomość i się ich wystrzegać.

Nie da się ukryć, że dla każdego rodzica zdrowie i optymalne warunki do rozwoju dziecka są priorytetem. Aby zapewnić ich maksimum warto zaufać specjaliście, który wykorzystując swą wiedzę i doświadczenie, opracuje idealnie skomponowaną dietę dla dziecka. Dlatego właśnie należy zainteresować się innowacyjnego portalu dietetycznego DietMap.pl. Ponieważ w dobie naszych czasów rodzice są bardzo zajęci, a odpowiednia dieta dziecka może spędzać sen z powiek, portal DietMap opracował we współpracy z dietetykami klinicznymi portal, który oferuje diety online. Plany żywieniowe dostępne są w ramach takich diet jak: dieta zbilansowana, wygodna, wegetariańska, tania, czy nawet bezglutenowa. Tak szeroki wybór zaspokoi każdego, nawet najbardziej wybrednego niejadka. Dodatkowo rodzic ma możliwość wydrukowania tygodniowej listy zakupów obejmującej produkty niezbędne w diecie, dzięki czemu może mieć pewność, że w sklepie zakupi wszystkie niezbędne produkty żywnościowe. W ramach pakietu DietMap, użytkownik ma możliwość stałego kontaktu z dietetykiem prowadzącym, który bardzo chętnie wyjaśni i rozwieje wszelkie wątpliwości dietetyczne i ugruntuje wiedzę rodzica, z zakresu zdrowego żywienia swojej pociechy. Te wszystkie udogodnienia zamknięte w programie DietMap zadbają holistycznie o prawidłową i zbilansowana dietę Twojego dziecka.

© Rodzice.net | Linki | Kontakt | rss kropka czerwona